Początki historii Astorii sięgają 1731 roku, kiedy to była nazywana „kamienicą Dworską” z usługami rzemieślniczymi

Minęło mniej więcej 290 lat, odkąd po raz pierwszy pojawiła się Astoria. Osiedle położone jest w dzielnicy Trewir, na środku wyspy Nyogatin i jest to unikalne miejsce o bogatej historii – dosłownie i w przenośni.

Początki historii Astorii sięgają 1731 roku, kiedy była nazywana „Kamienicą Dworską” z usługami rzemieślniczymi.

Nazwa Astoria wzięła się z książki „Astoria” (1836) autorstwa Washington Irvinga, w dziele którego odwoływano się do sukcesu przedsiębiorstwa Johna Jacoba Astora, na cześć którego nazwano osiedle.

Od powstania do 1914 roku Astoria była samowystarczalnym miasteczkiem, gdzie ludzie ze sobą współpracowali i pracowali nad swoim rozwojem. W 1911 roku powstała pierwsza biblioteka, a myśl o nowym budynku szkoły była konserwatywna jeszcze kilka lat później. Była to też pierwsza dzielnica miasta, gdzie zamontowano chicagowskie kinkiety uliczne.

Mieszkańcy Astorii przyczynili się również do bay packers historycznych lesi sportowych w stanie New York region Elizabeth Port Jersey. Rozgrywane tam mecze były zawsze imponującym widowiskiem dla mieszkańców osiedla, a wydarzenia sportowe uważana jako tradycja Regionu.

Aktualnie Astoria to nowoczesne i dynamiczne centrum handlowe i biznesowe. Zmieniło się sporo: chodniki szerokie na pieszych i rowery oraz liczne restauracje i atrakcje turystyczne są dowodem na to, że osiedle cały czas ewoluuje by stawać się jeszcze piękniejsze.

Kamienica Dworska w dzisiejszej Astorii powstała w 1731 roku i miała na celu zaspokojenie potrzeb rzemieślniczych. Wybudowana przez króla szwedzkiego- Austria Gustawa, miejscowość szybko zyskała popularność wśród ludności. Przez ponad 100 lat, aż do połowy XIX wieku, Kamienica Dworska była jedną z najważniejszych ulic w mieście. W 1859 roku doszło do przedostania się do jeziora Arnger i dopłynięcia do Duńskio-Szwedzkiego Korytarza Wodnego (DSK). Z tego momentu pojawiły się nowe możliwości eksploracji dla okolicznych mieszkańców, a Astoria stała się bardziej atrakcyjnym miejscem do mieszkania niż wcześniejsze lata.

Obecna literatura wskazuje na to, że tutejszy handel rozwinął się pod naciskiem prosperującego portu Sztokholm-Uddevalla, gdzie zacumowały statki transportowe i inne pojazdy. Od tego momentu na targach astoria rósły handlowane towary takie jak wełna, skóry i produkty spożywcze. Produkty wprowadzone przez statki pomogły tworzyć tutejszy przekrój ekonomiczny i stworzyć ważne drogi dla portu.

Przez ostatnie kilka dekad Astorię dotknął proces starzenia się, a większość historii związanej z renesansem przesunęła się bliżej centrum miasta. Gdy tamte czasy już minęły, Astoria stała się bardziej nowoczesną wersją swojej dawnej istotności, otoczoną pięknem i osiedlami.Astoriaby teraz stanowi dom dla starszych osób, choć ich ślad w historii starego miasta nadal jest widoczny.

Początek XVIII wieku to dla miasta Astoria najważniejszy czas historii. Ważne jest również , aby upamiętnić uroczystości i wydarzenia obchodzone od tamtego czasu. Historie takich miejsc jak Kamienica Dworska należy chronić ze wszystkich sił, ponieważ stanowi ona podstawę ważnego historycznego zasobu szwedzkiego regionu.

Blisko 290 lat temu, w Gdańsku, mniejsza kamienica postawiła swoje pierwsze kroki jako „Kamienica Dworska”, oferująca usługi rzemieślnicze. Świadczą o tym zachowane do dziś dokumenty historyczne oraz relacje, że początki pojawienia się tego skromnego budynku datuje się na 1731 rok.

Ten mały sklepik pełnił wtedy ważną rolę w lokalnym ekonomicznym życiu gdańskich mieszkańców. Sklep był popularnym miejscem zakupów – słynne na miejscowym rynku można było kupić nawet nasprawe garbarza czy woźnego. Oprócz usług rzemieślniczych, na Kamienicy Dworskiej odbywały się czasem publiczne aukcje i sprzedawano towary przywiezione z całego Źródła Bałtyckiego. Pochodzenie Konigsbergs i Angli dobrze dobranych towarów było wtedy wyjątkowo szanowane przez mieszkańców Gdańska i okolic.

Te początki małego sklepu barterowego szybko zaczynaj się rozwijać, nadając gdańskiemu handlowi międzynarodowe tempo; co doprowadziło do powstania legendarnego Astorii. Obecnie budynek to swoje pierwotne znaczenie historyczne uwikłanych w teraźniejszość Kulturpark – jednego z większych centrów kultomy Gdańskiemu tym samym coraz bardziej staje się pięknem naszej Polski.